Alman Kurdu Neden Tercih Edilmeli?

Alman kurdu (German Shepherd) zeki, güvenilir, sadık ve dayanıklılığıyla bilinen ve asaletin simgesi olan bir köpek ırkıdır. Çoban köpeği olarak da bilinir. Kolay eğitilebilir bir yapıya sahiptir. Köpek sahiplenme 

için oldukça ideal olan Alman kurdu, zorlu şartlara dayanıklılığı ile polisler ve aileler için mükemmel birer yardımcı hâline gelmiştir. Uzun ve zorlu çalışmalar sonucu ortaya çıkmış oldukça sadık bir köpek ırkıdır.

Alman Kurdu Özellikleri

Genelde uzun tüylü olmakla birlikte kısa tüylü cinsleri de vardır. Kurdu andıran uzun dik kulakları ve tipik geniş alınları, sert yüz yapılarının hattını oluşturur. Genellikle renk çeşitleri farklılık gösterir. Kahverengi-siyah, gri ya da kırmızı-siyah gibi farklı renklerde çeşitleri vardır. Almanya’da daha çok gri renkli ırk bulunmaktadır. Ömürleri 9 ila 13 yıl arasındadır. Erkek Alman kurdu boyları genel olarak 60-65 cm uzunluğunda, dişi Alman kurdu boyları ise 50-55 cm uzunluğundadır. Kiloları erkek köpeklerde ortalama 30-40 kg civarında iken dişi köpeklerde ise 20-25 kg civarındadır.

Alman Kurdu ve Tercih Edilen Yönleri

Günümüzde köpek sahiplenme için ideal bir ırk olan Alman kurdu güzelliği, asaleti, gücü ve zekası ile dünyada en çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer almaktadır. Yabancılara karşı oldukça temkinli davranır ve olası tehlike durumunda sahiplerine haber verir. Korumacı tavırları ile sahiplerini her daim kollar. Eğitim, onların mükemmel hünerlerini sergilemeleri için çok önemlidir.
Alman Kurdu heybetli görüntüsüne rağmen vahşi bir köpek değildir. Sahibine oldukça sadık ve korumacıdır. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve aile bireylerine çok bağlıdır. Tehditler karşısında koruyuculuğu ve güçlerini ortaya koyar. Oyun oynamaktan ziyade sahibinin verdiği görevleri yerine getirmekten çok hoşlanır. Alman kurdu zeki olduğu için eğitimi de kolaydır. Arama-kurtarma, bekçilik, çobanlık ve arkadaşlık konularında son derece başarılıdır. Sahibine ömür boyu sadık kalırlar.

Alman Kurdu Bakımı ve Sahiplenilmesi

Temizlik ve bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Haftada 2 kez köpek tarağı ile tüyleri düzgünce taranmalı, aşıları ise zamanında yapılmalıdır. Alman kurdu hazır mamayla beslenmelidir ve düzenli olarak koşturulmalıdır. Hareketsiz ve uzun süre yalnız bırakılması köpeği bunalıma sürükleyeceği için sahiplenmeden önce gerekli şartların sağlanabileceğinden emin olmak gereklidir. Eğitimleri verilen, beslenmeleri ve bakımları düzgün bir şekilde yapılan köpekler ise sadık birer dost ve iyi birer yoldaş olacaktır.

 

Bir yanıt yazın