Bir Spor Aktivitesi Olarak Tenis

Read this awesome post

Tenis, bir spor aktivitesidir. Bu spor hakkında bilgi vermek gerekir. Tenis oynanan alana “kort” denir. Profesyonel olarak tasarlanmış tenis kortu dikdörtgen biçimindedir. Bu tenis kortu, 23,77 metre uzunluğa ve 10,97 metre genişliğe sahip olup tam ortasında 1,07 metre yüksekliğine paralel olarak dikilmiş iki direğe gerilmiş file bulunur. Bu file kortu iki eşit parçaya ayırır. Bu file gergin olmalıdır ve filenin içinden topun geçmemesi için oldukça sıkı bir dokumaya sahip olmalıdır. Bir oyuncu tarafından rakibe doğru atılan top rakibin topa vurmasından önce atıldığı yarı sahanın içerisinde sekerse ve oyuncu topa vuramazsa atış tekrarlanır. Oyuncu topa vurduktan sonra top fileye çarparsa ya da topa vurduktan sonra top kort dışına çıkarsa, top oyuncunun vücuduna değerse, top rakete birden fazla kez değerse hata olur ve atış tekrarı yapılır. Tekrarı yapılan atışta da bu yasaklardan birinin yaşanması halinde atış sırası karşıya geçer.

Tenis üç ya da beş set olmak üzere oynanan bir spor olup, üç setlik maçlarda setlerden ikisini, beş setlik maçlarda ise setlerin üçünü alan taraf maçı kazanır. Maçta ilk alınan sayıyla sporcu ya da sporcular 15, ikinci atılan sayıyla 30, üçüncü atılan sayıyla da 40 puana ulaşırlar. Dördüncü puanın alınmasıyla set kazanılır. Eğer iki taraf da aynı puana gelirse maç berabere kalır.

İnsan vücudunun sistemli çalışmasını sağlayan tenis, el-göz koordinasyonu, iskelet-kas sistemi üzerinde de etkilidir. Tenisçi raketi eline her aldığında vuruş tekniğinden duruş tarzına kadar her şeyi sistemli yapmaktadır. Bu oyunun oynanma şekli belli kurallara dayandığından bilgi ve birikim gerektirir. İşi sistemli yapabilmek için gerekli olan, malzemeden çok fiziki yeterliliktir. Bu yeterliliğe ulaşabilmek için düzenli beslenmeden antrenmana kadar büyük bir çaba gerekir. Bu çabayı bir kontrol mekanizması olan ruhsal ve fiziki yeterlilik sağlar. Bu oyunun oynanması belli kuralları gerektirdiği için bu oyun sistemli çalışmayı da gerektirir. Mevcut bilgiler dahilinde tenis rakiple savaşmayı gerektiren bir oyun olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın