Çocuklarda Diş Sağlığına Dikkat!

Her birey ağız ve diş sağlığına oldukça önem vermelidir. Çocuklar için de diş sağlığı gelecek yaşları için büyük önem taşımaktadır. Diş klinikleri ya da hastanelerin pedodonti bölümünde sıfır, on beş yaş aralığında olan çocukların koruyucu ve tedavi edici ağız ve diş sağlığı ile ilgilenilmektedir. Yetişkin bireylerde otuz iki diş bulunmasına rağmen çocuklarda toplam yirmi iki tane süt dişi bulunmaktadır.

 Bebekler doğdukları zaman dişleri bulunmamaktadır. Altı veya yedinci aylardan itibaren süt dişler oluşmaya başlamaktadır. Bu süreçten sonra bebeklerin süt dişleri düşer ve yerlerine hayat boyu kullanacakları dişleri gelir. Bebeklerin sütleri içine konulan bal, süt ve şekerli ürünler ilk olarak süt dişlerini daha sonra ise daimi dişlerini çürütebilmektedir. Bu yüzden bebeklikten yetişkinliğe kadar bireyleri etkileyecek olan etkilerden kaçınılmalı ve rutin diş kontrollerine gidilmelidir.

 Bebeklerde ki diş çürüklerini azaltabilmek ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak için çocuklar dengeli beslenmelidir. Ulusoy ağız sağlığı gebze diş kliniği uzman kadrosu ve tecrübesi ile hastalarına uzun yıllardır hizmet vermektedir. Özellikle çocukların düzenli olarak tedavi gördüğü bir hekimi olmalıdır. Bu yüzden Ulusoy ağız sağlığı gebze diş kliniği ile iletişime geçerek düzenli randevu talebi oluşturabilirsiniz.

 Ağız ve Diş Sağlığının Korunması İçin Neler Yapmalıdır?

 Ağız temizliği düzenli yapılmaz ve şeker içerikli gıdalar çok tüketilir ise dişlerde oluşan mikroplar çürük denilen yapının oluşmasına neden olur. Bireyler çürük oluşumunu fark eder ya da ağrı gibi belirtiler oluşursa gebze diş kliniği ile iletişime geçmeli ve tedavi sürecine başlamalıdır. Böylelikle çürük yapısının ilerlemesinin önüne geçilmiş olur. Çürük dişler dolgu yapısı ile tamir edilir.

 Çocukların süt dişlerinde oluşan çürükler için nasıl olsa düşecek mantığı ile bakılmamalı ve hemen tedavi edilmelidir. Çünkü süt dişlerinin çürük olması sonradan gelecek daimi dişlerin sağlığını yüksek oranda etkilemektedir.

 Ağız ve diş sağlığımızı koruyabilmek için yemeklerden sonra mutlaka diş fırçalamaya özen gösterilmelidir. Bireyler bir diş ipi yardımı ile de dişlerini belirli aralıklar ile temizlemeye özen göstermelidir. Diş sağlığı beslenme, konuşma ve estetik açısından da çok önemlidir.

 Diş Çürüğünün Bulaşıcı Bir Özelliği Var mıdır?

 Çoğu birey tarafından bilinmese de diş çürüğü bulaşıcı olabilecek bir özelliğe sahiptir. Diş çürükleri bulunan bir annenin kaşığı yada bardağı gibi kişisel ürünleri kullanan çocuğa çürük mikrobu geçebilir. Bu yüzden çocukların ileriki yaşlarını etkileyecek olması nedeni ile küçük yaşlardan başlayarak çocuklar diş fırçalama alışkanlığı edinilmesi sağlanmalıdır. Çocuklara bir yaşından itibaren ağız yapısına uygun bir diş fırçası alınmalıdır.

Bir cevap yazın