Gastronomide İnovasyon Hangi Kısımlarda Karşımıza Çıkmaktadır

Ağzının tadını bilenler! Bu yazı tam olarak sizler için!

Günümüz gelişen gastronomi dünyası her geçen gün bize yeni eşsiz lezzetler sunsa da gıdadaki inovasyonun yanı sıra yöresel mutfaklar gastronomi dünyasında hala kendine hatrı sayılır bir yer bulmaktadır. Fransız mutfağı, İtalyan mutfağı, Uzak Doğu mutfağı derken dünyada ülke veya millet adıyla değil de şehrin adıyla anılan tek mutfak olan Gaziantep mutfağı da günümüz yöresel mutfaklar sıralamasında yerini almaktadır.

Bir mutfağı böylesine ünlü yapan sadece yemekler değil aynı zamanda yemeklerde farklılık yaratan, yemeklere küçük nüanslar katan yöresel ürünlerdir. Bu noktada söz konusu Antep mutfağı olunca Gaziantep yöresel ürünler Antep mutfağındaki nüansların kaynağıdır diyebiliriz.

Gastronomide İnovasyon Kültürü

Kurutulmuş sebze bugün, günümüzde, birçok mutfakta yer almaktadır. Aynı şekilde salçalar da mutfakların olmazsa olmazları arasındaki ürünlerin başında gelir. Ancak Gaziantep yöresel ürünler listesinin başını çeken kuru dolmalar ve Antep yöresine has acının zerk edildiği özel acı biberler Antep mutfağını başlı başına ünlü yapan lezzetler arasındadır.

Dünya gastronomi literatüründe önemli bir yerde bulunan hatta günümüzde UNESCO’nun da miraslar listesine aldığı Antep mutfağı bugün tatlı, acı, ekşi birçok farklı damak zevkine hitap etmenin yanı sıra göz zevkine de hitap eden tatlar barındırmaktadır.

Bir yörenin gelenek ve göreneklerini en iyi şekilde anlayabileceğiniz kültürel unsurların başında gelen yerel tatlar özellikle Gaziantep’te kız isteme törenlerinden düğünlere, şenliklere kadar birçok faklı durum ve koşulda kendini göstermektedir.

Yöre insanını en iyi şekilde anlamanıza yardımcı olan faktörlerden biri sayılabilecek yöresel ürünler ve yörenin mutfak kültürü sayesinde bir topluluğu tanıyabilir, o toplulukla duygusal ve maddesel bağ kurabilir dahası o topluluktan aldıklarınızı harmanlayarak ortaya yepyeni bir kültür çıkarabilirsiniz. Özelikle gastronomi alanındaki inovasyonların bu şekilde, farklı kültür kodlarına sahip ürünlerin ve yemeklerin bir araya getirilerek yepyeni bir kültür kodu oluşturduğunu unutmamak gerek. O nedenledir ki her ne kadar yeniliklerin peşinde koşulsa her ne kadar günümü mutfaklarında inovasyonlara yer verilse de yöresel ürünlerin ve yöresel ürünlerin getirdiği eşsiz tatların yerini ayrı tutmakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın