Marküteri Parkenin Kullanım Alanları

Markuteri parke bir yer kaplaması çeşididir. Değişik renklerden oluşan ağaçların kendi renkleri korunarak ahşap kaplamalı kısımlarının kesilip iç içe geçirilmesi sureti ile döşenir. Dikkat gerektiren bir tür olan markuteri parke özel bir işçilik gerektirir. Bir başka ifade ile marküteri bir oyma sanatıdır. Bununla birlikte, yapılan bir model tekrar aynı biçimde yapılamaz. Bunun nedeni, ahşap içerisinde bulunan işlenmemiş desenin her defasında değişiklik göstermesidir. Bundan dolayı aynı deseni diğer bir iş içerisinde tutturabilmek mümkün değildir.

 Marküteri Parkenin Teknoloji İle Şekillenmesi

 Günümüzdeki yüksek teknolojinin imkânları ile birlikte markuteri parke üretim teknikleri de gelişmiştir. Önceki zamanlarda el ile tek tek uğraşılan marküteri parke işçiliği günümüzde yüksek teknoloji ile şekillenmiş makineler aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu makineler sayesinde lazer kesim yapılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde çeşitli geometrik şekiller verilir ve değişik modellerde bitkisel motifler ortaya çıkar. Madalyon, göbek, bordür ve karo gibi çeşitli yer tasarımları meydana gelir.

 Marküteri Parkenin Hammaddesi

 Zengin bir çeşitliliğe sahip olan markuteri parke içeriğinde birçok ağacı barındırır. Akçaağaç bu parkenin önemli bir hammaddesidir. Bununla birlikte Ceviz ağacı, Meşe, Maun ve Dibudak adı verilen ağaç çeşitleri de marküteri parkenin içeriğinde yer alır. Parkenin modeli tasarımlara göre değişiklik gösterir. Yapılması düşünülen modelin içerisinde mermer ve fildişi gibi maddelerin kullanılması parkenin dış görünüşünü olumlu yönde etkileyecek ve mekânın daha etkili görünmesini sağlayacaktır.

 Marküteri Parkenin Kullanım Alanları

 Marküteri parke kullanım alanı en geniş olan parke çeşitlerinden biridir. Bu nedenle her türlü mekân ile uyum sağlayabilir. Bu parke türü en çok mimarlar tarafından tercih edilir. Bunun nedeni oldukça farklı bir yapıda olması ve mekâna çeşitlilik katmasıdır. Bunun dışında büyük mekânlarda, büyük otellerde ve kral dairelerinde kullanım alanı bulur. Ayrıca özel şekilde tasarımı yapılan mekânlar içerisinde kullanılmaya uygundur. Kamu binalarında oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Genel olarak bakıldığında özel ve daha lüks mekânlar içerisinde talep görür. Marküteri parke modeli, genel olarak bakıldığında dekoratif amaç ile kullanılan bir parke çeşididir. Bununla beraber kullanılan mekânlara farklı bir boyut ve bakış açısı kazandırır.

Bir yanıt yazın