Roaccutane Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

2 Tem

RoaccutaneA vitamini ile ilişkili ve retinoidler adı verilen bir gruba ait olan aktif bir bileşen olan isotretinoin içerir. Her ROACCUTANE paketi, 10 kapsüllük dupleks (PVC/PVDC) blisterlerde 30 yumuşak jelatin kapsül içerir. Kapsüller oval, opak, bir tarafı kahverengi-kırmızı, diğer tarafı beyazdır ve ROA 20 ile basılmıştır.
ROACKUTAN, şiddetli akne (sivilce) tipleri [örneğin; kalıcı yara izi riski olan yumrulu (riodular), yuvarlak (konglobat) akne veya akne tedavisinde kullanılır]Antibiyotikler ve cilt tedavileri de dahil olmak üzere akne karşıtı tedavilerle akneniz düzelmiyorsa ROACCUTANET kullanacaksınız. ROAKKUTAN Tedavi mutlaka bir dermatolog (cilt sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış doktor) tarafından yapılmalıdır.

Roaccutane nasıl kullanılır?

ROACCUTANET’i her zaman doktorunuzun söylediği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Uygun kullanım ve dozaj/uygulama sıklığına ilişkin talimatlar;
• Genel başlangıç ​​dozu vücut ağırlığınızın kg’ı başına 0,5 mg’dır (0,5 mg/kg/gün). Örneğin, 70 kg ağırlığındaysanız, tedaviye günde 35 mg’lık bir dozla başlayacaksınız.
• Kapsülleri günde bir veya iki kez aç karnına alınız.
• Birkaç hafta sonra doktorunuz ilacınızın dozunu ayarlayabilir. Bu, ilacı ne kadar iyi kullandığınıza bağlı olacaktır. Çoğu hasta için doz 0,5 ila 1,0 mg/kg/gün arasında olacaktır.
• Tedavi genellikle 16 ila 24 hafta sürer. Çoğu hasta için 1 tedavi kürü yeterlidir. Akneniz tedaviden sonra 8 haftaya kadar iyileşmeye devam edebilir. Bu süre zarfında yeni bir tedaviye başlamayın.
• Bazı hastalar aknelerinin tedavinin ilk haftalarında kötüleştiğini görürler. Bu durum tedavi devam ettikçe düzelir.
Uygulama yöntemi ve metodu;
Çocuklarda kullanımı-Yaşlılarda kullanımı;
• Kapsülleri tamamen dolduğunda ağızdan alın. Tüm yiyecek ve içecekleri yutun. Yaşlı hastalarda doz ayarlaması gerekli değildir.
Özel kullanım durumları;
• Ciddi böbrek sorunlarınız varsa, tedaviye genellikle düşük bir dozla (günde 10 mg gibi) başlayacaksınız ve bu daha sonra vücudunuzun kaldırabileceği en yüksek doza çıkarılacak. Vücudunuz önerilen dozu tolere edemiyorsa, size daha düşük bir doz verilebilir; bu, uzun süredir tedavi gördüğünüz ve aknenizin geri dönebileceği anlamına gelebilir.
Karaciğer yetmezliği;
• Karaciğer yetmezliği varsa ROACCUTANE kullanılmamalıdır.
Doktorunuz aksini söylemediği sürece bu talimatları izleyin. İlacınızı zamanında almayı unutmayın. Doktorunuz ROACCEITANE ile tedavinizin ne kadar süreceğini size söyleyecektir. İstediğiniz sonuçları alamadığınız için tedaviyi erken sonlandırmayın. ROACCUTANE’nin etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğu izlenimine sahipseniz doktorunuzla veya eczacınızla görüşün.
Kullanmanız gerekenden fazla ROACCUTANE kullandıysanız;
• ROACCUTANE’ı kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
ROACCUTANE’ı kullanmayı unutursanız;
• ROACCUTANE’ı kullanmayı unutursanız, unutulan dozu mümkün olan en kısa sürede alın. Ancak, bunu bir sonraki dozunuza yakın bir zamanda fark ederseniz, unutulan dozu atlayın ve daha önce olduğu gibi devam edin.
• Unutulan dozları telafi etmek için çift doz almayın (iki doz birbirine yakın olmalıdır).

Roaccutane’ın olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi ROACCUTANE de içeriğindeki maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse, ROACCUTANE’yi kullanmayı bırakın ve doktorunuza DERHAL bildirin veya en yakın hastanenin acil servisine gidin:
• Şiddetli (anafilaktik) reaksiyonlar: boğaz, yüz, dudaklar ve ağızda ani şişme nedeniyle nefes alma ve yutma güçlüğü. Ayrıca ellerin, ayakların ve ayak bileklerinin ani şişmesi.
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, ROACCUTANE’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatış gerekebilir.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:
• Çok yaygın; Yaygın Tine en az 10 hastada görülebilir.
• Olağandışı; 10 hastada 1’den az, ancak 100 hastada 1’den fazla. 100 hastada 1’den az, ancak 1000 hastada 1’den fazla.
• Seyrek; 1.000 hastada 1’den az, fakat 10.000 hastada 1’den fazla görülebilir.
• Çok seyrek Bilinmiyor; 10.000 hastada 1’den az görülebilir. Mevcut verilerden hareketle tahmin edilemiyor.