Sony, BRAVIA XR serisi 4K ve 8K LED TV modellerini tanıttı

Sony, BRAVIA XR serisi 4K ve 8K LED TV modellerini tanıttı

Sony, BRAVIA XR serisi 4K ve 8K LED TV modellerini tanıttı

Sony, CES 2021 öncesinde yeni BRAVIA XR serisi 4K ve 8K LED TV modellerini tanıttı. Cognitive Processor XR işlemcisi üzerine kurulan TV’ler, dünyanın ilk bilişsel zekalı TV’si ünvanını taşıyor. Duyurulan televizyonlar arasında MASTER Series Z9J 8K LED, MASTER Series A90J, A80J OLED, X95J ve X90J 4K LED modelleri bulunuyor.

Yeni BRAVIA XR serisi, geleneksel yapay zekanın ötesinde, insanların görme ve duyma biçimlerini oluşturmak için tasarlanmış tamamen yeni bir işleme yöntemi kullanıyor. Biz insanlar nesneleri gördüğümüzde, bilinçsizce belirli bir noktaya odaklanırız. Bilişsel zeka tarafından desteklenen Cognitive Processor XR işlemcisi, ekranı çok sayıda bölgeye ayırarak, odak noktasının nerede olduğunu tespit ediyor. Geleneksel yapay zeka (AI) yalnızca renk, kontrast ve detaylar gibi görsel unsurları ayrı ayrı algılayıp analiz edebilirken, Cognitive Processor XR tıpkı beynimizin yaptığı gibi aynı anda bir dizi öğeyi çapraz analiz edebiliyor. Bunu yaparken, tüm öğeler birbiriyle bağlantılı bir şekilde ayarlanıyor. Böylece sahnedeki her şey senkronize ve gerçeğe uygun bir şekilde tasarlanmış oluyor.

Sony, BRAVIA XR serisi 4K ve 8K LED TV modellerini tanıttı

Sony, BRAVIA XR serisi 4K ve 8K LED TV modellerini tanıttı

Kulaklarımız, çevremizdeki çok boyutlu alanda belirli seslerin tam olarak nereden geldiğini anlamakta oldukça iyidir. İşte bu nedenle hoparlörleri yanda veya çerçevede olan TV’lerde, ses görüntüyle eşleşmiyormuş gibi gelir. BRAVIA XR TV’ler, sesin ekrandaki konumunu algılayabilen ve doğru yere yerleştirebilen, Cognitive Processor XR teknolojisini kullanıyor. Ayrıca sürükleyici bir ses deneyimi sunmak için herhangi bir sesi 3D çevresel sese dönüştürebiliyor. Normal TV sesi odaya yatay olarak yayılırken, BRAVIA XR TV’ler de, sesi tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi her yöne gönderebiliyor. Ses sadece yatay olarak değil, dikey olarak da konumlandırılarak gerçek bir 3D ses alanı oluşturuluyor.

Sony Europe TV Bölümü Başkanı Masaomi Ando, konuyla ilgili “Sony’nin amacı, mümkün olan en sürükleyici izleme deneyimini sunmak için TV teknolojisinde sürekli yenilik yapmaktır. Yeni BRAVIA XR TV’ler, geleneksel yapay zekanın ötesine geçen dünyanın ilk bilişsel işlemcisinin işlem gücü sayesinde gerçeği hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde iletiyor.” ifadelerinde bulundu.

Son olarak yayınlanan tanıtım videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kaynak: habervakfi.com

Bir yanıt yazın